21/03/2007, Εκδήλωση του Περιβαλλοντικού Συλλόγου Ρεθύμνου

ΛογότυποΔΗΜΟΣ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ
Τηλ.: 28310 88304
Fax
: 28310 29879
E
mail:

Ρέθυμνο, 21Μαρτίου 2007

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Επειδή η απουσία μου από την ενδιαφέρουσα εκδήλωση που διοργάνωσε ο Περιβαλλοντικός Συλλογος Ρεθύμνου, σχολιάστηκε θα ήθελα να επισημάνω μερικά πράγματα προς ενημέρωση όχι μόνον των φίλων μου περιβαλλοντολόγων αλλά και όλων όσοι σκεφθούν ανάλογα στο μέλλον. Ο Δήμος Ρεθύμνου εκτιμά και θα στηρίξει όλες τις πρωτοβουλίες φορέων και ιδιωτών που δραστηριοποιούνται στα γεωγραφικά του όρια με στόχο την αναβάθμιση της ποιότητα ζωής μας. Θα πρέπει όμως να γίνει κατανοητό ότι είναι ανθρωπίνως αδύνατη η ταυτοπρόσωπη παρουσία του Δημάρχου σε όλες τις εκδηλώσεις. Σε περίπτωση απουσίας μου ή κωλύματος με αναπληρώνουν οι συνεργάτες μου, οι οποίοι δεν εκπληρώνουν απλώς την υποχρέωση της τυπικής εκπροσώπησης αλλά της ουσιαστικής ενημέρωσης. Την ημέρα πραγματοποίησης της συγκεκριμένης εκδήλωσης απουσίαζα στην Θεσσαλονίκη και την παρακολούθησαν οι συνεργάτες μου κ.κ. Τάσος Παπαδουράκης , Εντεταλμένος Σύμβουλος σε θέματα Καθαριότητας και Περιβάλλοντος και Ματθαίος Τσιμπισκάκης, επίσης εντεταλμένος Σύμβουλος μου που χειρίζεται θέματα που άπτονται του 4ου Κ.Π.Σ., δηλαδή παρέστησαν οι καθ''ύλην αρμόδιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι.

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να επισημάνω ότι ο ΕΣΔΑΚ, στο Συμβούλιο του οποίου, ως γνωστόν, συμμετέχω ως Αντιπρόεδρος, αποφάσισε στο πλαίσιο προηγούμενης συνεδρίασής του, να ακυρώσει τις διαδικασίες του Διαγωνισμού που είχε ήδη ξεκινήσει με θέμα την εκπόνηση Μελέτης και κατασκευής κεντρικού εργοστασίου με βασικό επιχείρημα την οδηγία της Ευρωπαϊκής Ενωσης, που θα επικυρωθεί στις 23 Μαϊου 2007 και η οποία στην ουσία αφομοιώνει όλες τις σύγχρονες οικολογικές αντιλήψεις για τη διαχείριση απορριμμάτων.

Επιπλέον, ως δημοτική αρχή παρακολουθούμε και επιταχύνουμε τις διαδικασίες για την επίσημη πλέον κατάργηση του ΧΥΤΑ στο Μαρουλά και συμβάλλουμε στον νέο Περιφερειακό Σχεδιασμό προκειμένου να δοθεί περιβαλλοντικά σεβαστή και βιώσιμη λύση στο μείζον πρόβλημα της διαχείρισης των απορριμμάτων.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

 

ΓΙΩΡΓΗΣ Χ. ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ

ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΡΕΘΥΜΝΗΣ

20 Απριλίου 2024
 (1353)
 (1349)
 (1351)
 (1352)
 (1347)
 (1346)
 (1121)
 (1329)
 (1339)
 (1281)
 (1342)
 (1348)
 (1345)
 (1344)
 (1343)
 (1335)
 (1337)
Ρεθεμνιώτικο Καρναβάλι (481)
 (1341)
 (1330)
 (1333)
city maps (1041)
 (1328)